Przykładowe klasy samochodów

Samochody to bardzo zróżnicowane produkty, które odróżniają się od siebie wieloma elementami. Dotyczy to nie tylko wyglądu i ceny, choć te czynniki w dużym stopniu, odzwierciedlają ich przeznaczenie, jak i zastosowanie do indywidualnych potrzeb. Co ciekawe, rolę odgrywa tu nawet ilość miejsc, choć wydawało by się, że 4 czy 5 osobowe samochody są już standardem i powszechną normą, nadal można spotkać samochody na dwie osoby i to one dosłownie powalają nas ceną. Podczas gdy jedne sprawdzają się bardziej w miejskiej dżungli, inne zaś są przeznaczone dla wyższej klasy, która dodatkowo rzadko sama siada za kierownicę, zatrudniając osobistego szofera. Tak jak wszędzie, również i tu mamy swoisty podział i segmentację rynku. Pewne modele zostały wykonane w taki sposób, by znalazły swoje zastosowanie w określonych sytuacjach. W ten sposób powstały między innymi małe samochody, idealne do zatłoczonych miast, gdzie trudno o miejsce parkingowe, a gdy już się znajdzie jest tam wąsko. Samochody, gdzie oprócz kierowcy najadzie się miejsce dla żony, dzieci, psa i bagaży, jak i luksusowe limuzyny. Taki podział na segmenty, bądź, jak kto woli na klasy jest stosowany przez dużą część producentów i każdy z nich oferuje podobne rozwiązania na aktualne potrzeby.

Przykładowo:

Klasa A, nadaje się idealnie do wspomnianych miast o dużym zatłoczeniu, stosunkowo małe wymiary samochodu, pozwalają mu na zmieszczenie się w wąskich uliczkach i tam gdzie trudno o miejsce parkingowe.

Dla rodziny mieszkającej w mieście, zaleca się segment B. Nieco większy, gdyż ich długość to zazwyczaj około 3,7 metra, pozwala na spokojne poruszanie się po mieście, jak i na wyjazdy poza miasto w przypadku wizyt służbowych, bądź razem z rodziną na wieś. Zaletą jest dosyć pakowny bagażnik.

Z kolei segment C, to auta, łączące komfort podróżowania zarówno po mieście, jak i dalszych wyjazdów w dużym komforcie i z klasą. Dostosowane są najczęściej do pięciu osób i posiadają odpowiednio duży bagażnik.

Te i inne klasy samochodów, różnią się nie tylko ceną, długością, ale również podwoziem. Wybierając, więc samochód, czy to nowy, czy też używany. Dobrze jest nakreślić sprzedawcy, czy będziemy nim poruszali się częściej po mieście, poza miastem, czy też po wertepach, gdzie najczęściej sprawdzają się jednak samochody terenowe, stanowiące inny segment samochodowego rynku.